Uvedomelé rodičovstvo a jeho výhody
Teraz trochu spomalte. Na niekoľko sekúnd zavrite oči a s porozumením a zvedavosťou venujte pozornosť tomu, čo sa v tejto chvíli deje. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Všímajte si myšlienky vrátane pocitov vo svojom vnútri a nechajte ich chvíľu plynúť. Nie je to také ťažké, však?
Cieľom všímavosti v rodičovstve je vniesť uvedomenie, pozornosť a zvedavosť do všetkých interakcií s vaším dieťaťom. Mindfulness je opakom multitaskingu a reakcií založených na autopilotovi. Zahŕňa počúvanie a premyslené reakcie.
Byť všímavým rodičom znamená, že vedome zameriavate svoju pozornosť na to, čo sa deje, a nedovolíte, aby vás ovládali emócie. Všímavosť vám pomáha byť “tu a teraz”. Poskytne vám kontrolu nad reakciami a opakujúcimi sa myšlienkovými vzorcami. Pomôže vám zastaviť sa, získať jasnejší obraz o situácii a reagovať šikovnejšie.
12 benefitov mindfulness rodičovstva
- Znižuje hnev, stres, úzkosť a pocity depresie
- Pomáha deaktivovať reakciu "bojuj alebo utekaj"
- Umožňuje cítiť sa kľudnejšie a lepšie ovládať vlastné emócie
- Vyžaduje menej emočnej energie, rodičovstvo je tak menej náročné
- Pomôže nadviazať a posilniť komunikáciu s deťmi
- Rozvíja sebareguláciu a emočnú flexibilitu
- Modeluje pozitívne mechanizmy správania u detí
- Potláča príznaky hyperaktivity
- Buduje sebadôveru a dôveru vo vzťahu rodič-dieťa
- Podporuje pozitívnu a láskyplnú komunikáciu
- Zlepšuje celkové pohodlie rodiny
- Zvyšuje spokojnosť rodičov
Ako sa stať aktívnym a všímavým rodičom
Hoci je rodičovstvo obohacujúce a plné nádherných momentov, môže byť aj stresujúce a frustrujúce. Každý deň čelíte mnohým požiadavkám, ktoré zvyšujú stres a rozptýlenie. Je teda prirodzené, že vás to všetko môže rozptyľovať, čo často vedie k emocionálnym reakciám, ako je krik, agresia, impulzívne správanie, uzatváranie sa do seba a neskôr výčitky svedomia alebo pocit viny. Vedomé rodičovstvo je o tom, že tento cyklus prelomíte tým, že si tieto stresové situácie a nepríjemné emócie uvedomíte, aby ste sa mohli zastaviť skôr, ako zareagujete.
Uvedomelé rodičovstvo je v podstate o prítomnosti a zastavení sa. Ide o to, aby ste sa odklonili od reaktivity a mohli v každom okamihu reagovať premyslene, a o to, aby ste pomohli svojmu dieťaťu robiť to isté.
Vnášať všímavosť do rodičovskej praxe neznamená, že musíte zmeniť celý svoj život. Stačí, ak poriadne otvoríte oči. Všímajte si všetko vôkol seba, to, ako sa cítite vo vnútri a navonok. Vnímajte veci všetkými zmyslami – hmatom, sluchom, zrakom, čuchom a chuťou. Nežite minulosťou a ani príliš intenzívne nevnímajte budúcnosť. Žite prítomným okamihom a vo všetkom, čo sa Vám práve teraz deje, hľadajte to dobré.
4 tipy pre cvičenie všímavosti
Prijímajte
Dýchajte
Zrozumiteľnosť
Spomaľte
Ako sa stať aktívnym a všímavým rodičom
Načúvanie
Sebaregulácia
Emočné uvedomenie
Neodsudzujúci prijatie
Súcit
Mindful Parenting v každodennom živote
Ako teda vyzerá všímavé rodičovstvo v praxi? Inšpirujte sa týmito príkladmi, ktoré môžu ovplyvniť Váš prístup k rodičovským výzvam.
Čo robiť, keď mrňús nechce spať
Venujte pozornosť svojmu telu a dýchaniu. Vaše myšlienky sa môžu zatúlať ku všetkým predchádzajúcim nociam, keď sa vaše dieťatko bránilo spánku. Možno sa obávate, že už nikdy nezaspí a vy nebudete mať čas pre seba. Vaše emócie sa môžu nabaľovať ako snehová guľa. Ale znova sa nadýchnite a potom pomaly vydýchnite. Dýchajte opakovane a zhlboka, kým sa neukľudníte. Ste v tom sami. A máte to pod kontrolou.
Zastavte sa a pochopte svoje emócie, ktoré sú normálne. Cítite sa nahnevaní alebo frustrovaní? Priznajte si aj to bez toho, aby ste sa súdili. Opäť sa zastavte, aby ste pochopili a prijali, že mnohé deti majú problém prespať celú noc a že táto noc neznamená, že to tak musí byť po zvyšok života.
Čo robiť, keď anjelik hnevá ako čert
Rozhliadnite sa okolo seba. Aj keď sa vám správanie dieťatka môže zdať trápne alebo vyvolať nejaké iné negatívne emocie, zostaňte v prítomnom okamihu. Keď začnete vnímať prostredie okolo seba, pravdepodobne zistíte, že vedľa cudzích ľudí, ktorých pohľady Vám môžu stresovať (nešímajte si ich!), je v obchode aj veľa zaujímavých lákadiel. Možno chce Vaše dieťa určitú hračku alebo sladkosť, alebo je unavené z celodenného nakupovania či nedostatku spánku.
Kým svoje dieťa chytíte a vyrazíte z obchodu, skúste vypozorovať príčínu toho, čo sa deje. Zmierte sa s tým, že ak deti niečo veľmi chcú alebo ak sú preťažené, môžu sa vymknúť kontrole. Príjmite fakt, že sa pravdepodobne potýkajú so svojimi vlastnými “veľkými” emóciami. Zmierte sa tiež s tým, že aj keď sa na Vás cudzí ľudia udivene pozerajú, Vaše dieťa Vás nechce strápniť.
Čo robiť, ak brušku nechutí
Keď je dieťa v novorodeneckom veku, má tendenciu mlieko dychtivo hltať. O niečo neskôr sa začne správať trochu inak – odmietne jesť to chutné domáce jedlo, ktoré ste pre neho pripravili. Pochopiteľne, že sa Vás jeho správanie dotkne a budete chcieť hneď reagovať.
Namiesto toho sa hlboko nadýchnite, pripomeňte si, že ste výnimočným kuchárom, a zamyslite sa nad tým, čo asi Vaše dieťa prežíva. Možno má obavy z novej chuti alebo textúry. Možno si spomenulo, že mu po jedle určitej farby bolo zle, a teraz si všetky potraviny tejto farby spája s chorobou. Smiešne? Pre malého neskúseného stravníka určite nie.
Kým sa vžijete do situácie svojho drobca a empaticky sa nad ňou zamyslíte, skúste prísť na to, čo naozaj cíti a potrebuje. Podľa toho nastavte režim stravovania. Dieťatko kŕmte bez rušivých vplyvov, podporujte pomalé jedenie, urobte z jedla zábavu. Povzbuďte ho, aby venovalo pozornosť tomu, ako plné je jeho bruško. Keď mu budete chcieť ponúknuť nové jedlo, posnažte sa o to, aby pri stole sedela celá rodina. Jeho motivácia pustiť sa do novej dobroty bude vyššia.
Mindful Eating
Neoddeliteľnou súčasťou všímavého rodičovstva je všímavé (uvedomelé) stravovanie. Pozitívny zvyk spojený s pomalým jedením, zdravšími voľbami, vychutnávaním jedla a zastavením, keď telo signalizuje, že už má dosť. Ak ho budete vštepovať svojmu dieťaťu od raného veku, ľahko získa pozitívny vzťah k jedlu a osvojí si prospešné stravovacie návyky.
Rodina pri jednom stole
Správne stolovanie
Bez rozptyľovania
Bruškový kamarád
Prospešná komunikácia
Baby Led Weaning (metóda BLW)
20 rituálov
pre podporu emočného pohodlia v rodine
Všímavé rodičovstvo vyžaduje obetavosť a odhodlanie. Zámerné jednanie, ktoré prepája všetkých členov rodiny. Prvým krokom k tomu, aby sa stali všímavejším rodičom je schopnosť vybrať hodnoty, ktoré sú pre Vašu rodinu dôležité a žiť tak, aby sa tieto hodnoty premietali v každodennom živote. K tomu je možné využiť rodinné rituály. Zámerné jednanie, patriace k všímavému rodičovstvu. Dávajú činnostiam a hodnotám vo Vašej rodine zdieľaný význam.
Rodinné rituály sú dôležitou súčasťou vytváranie pozitívnej rodinnej kultúry a silnej rodinnej identity. Zbližujú jednotlivých členov rodiny a pomáhajú im budovať bezpečné putá, postavené na spoločných skúsenostiach a záujmoch. Rituály pomáhajú deťom cítiť sa potrebne, dôležito a milovane. Vytvárajú pocit spolupatričnosti, ktorý je životne dôležitý pre vytváranenie jeho identity.
Rodinné rituály majú aj ďalšie výhody
Uľahčujú obtiažne prechody
Podporujú emočnú reguláciu
Vychovávajú k hodnotám
Poskytujú pocit bezpečia
Vnášajú do udalostí zmysel
Ako zaviesť rituály vo Vašej rodine
Pokiaľ nemáte istotu v tom, ako vykonávať vlastné rodinné rituály, skúste odpovedať na tieto otázky:
Otázka hodnôt
Otázka obľúbených rituálov z detstva
Otázka obľúbených aktivít so súčasnou rodinou
Inšpirácie pre rodinné rituály
Denné rituály
Príbeh alebo rozprávka pred spaním
Nočné svetlo
Upokojujúci kúpeľ
Tajný stisk ruky
Rodinná večera
Večerná prechádzka
Osemsekundové objatie
Ranné pritúlenie
Odkazy a afirmácie
Vlastné pozdravy na rozlúčku
Týždenné rituály
Filmová noc
Hrá celá rodina
Víkendové raňajky
Športuje celá rodina
Tematické jedlá
Rodinné stretnutia
Variaci deň
Mesačné rituály
Zážitkový deň
Táborisko v izbe
Upratujúca misia
Ročné rituály
Vytvorte rituály pri príležitosti narodenín, výročí a sviatkov
Narodeniny: Pri oslave narodenín môže každý člen rodiny napísať list alebo odkaz oslávencovi.
25 dní láskavosti: Od prvého decembrového dňa do Vianoc môžete pre svoje dieťa vytvoriť 25-dňovú výzvu, ktorá ho bude motivovať k ohľaduplnému správaniu a pomoci druhým. Tento rituál rozvíja emočnú inteligenciu a sociálnu komunikáciu.
Vlastné ozdoby: Vyrobte si vlastné rodinné ozdoby, ktoré sa dajú použiť pri rôznych príležitostiach. Posilníte tak tvorivosť a manuálne zručnosti dieťaťa.
Starý a Nový rok: Využite Nový rok k rekapitulácii uplynulého roku. Zamyslite sa nad šťastnými okamihmi, smutnými udalosťami, výhrami, prehrami, jednotlivými míľnikmi, splnenými či nesplnenými cieľmi a stanovte si ako rodina nové ciele. Spíšte všetko, čo chcete zlepšiť, kam chcete ísť, aké sú vaše plány a pod.
Kempovanie na záhrade: Postavte stan, pripravte domáce dobroty a obľúbené nápoje. Pozvite priateľov, organizujte hry a rozprávajte sa.
Fotoalbum: Fotografujte svoje dieťa. Urobte mu fotoalbum. Bude zábavné ho po rokoch prechádzať a sledovať, ako za tie roky vyrástlo.
Uvedený zoznam rituálov slúži ako inšpirácia. Niektoré z našich nápadov nemusia zapadnúť do Vašej rodiny, a to je v poriadku. Každá rodina by mala mať svoje vlastné rituály, ktoré jej vyhovujú a odrážajú jej jedinečný súbor hodnôt a presvedčení.